8th Akropoditi DanceFest 2021 | To Διεθνές Φεστιβάλ Χορού και Χοροθεάτρου έρχεται για 8η χρονιά 10-23 Ιουλίου 2021 στη Σύρο (και το ART.harbour θα είναι ΕΚΕΙ!)

1753

Σκοπός του Φεστιβάλ είναι να καταστήσει την πρωτεύουσα των Κυκλάδων έναν τόπο συνάντησης και πολιτιστικής ανταλλαγής ανάμεσα σε καταξιωμένους αλλά και νέους δημιουργούς σύγχρονων ομάδων χορού, θεάτρου και χοροθεάτρου από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Ο θεσμός του διεθνούς Φεστιβάλ χορού και χοροθεάτρου “Akropoditi DanceFest” καθιερώθηκε τον Ιούλιο του 2013 από το Κέντρο Χορού και Παραστατικών Τεχνών Ακροποδητί. Το Φεστιβάλ πραγματοποιείται κάθε καλοκαίρι στη Σύρο. Έχει διάρκεια δύο εβδομάδες και περιλαμβάνει:

– Πενθήμερα και διήμερα εκπαιδευτικά εργαστήρια και παρουσιάσεις
– Παραστάσεις
– Ανοιχτούς αυτοσχεδιασμούς (Jams)
– Προβολές και παράλληλες δράσεις σε όλο το νησί

Το 8ο Διεθνές Φεστιβάλ Χορού και Χοροθεάτρου θα λάβει χώρα και φέτος στη Σύρο, από τις 10 ως τις 23 Ιουλίου 2021. 

Σκοπός του Φεστιβάλ είναι να καταστήσει την πρωτεύουσα των Κυκλάδων έναν τόπο συνάντησης και πολιτιστικής ανταλλαγής ανάμεσα σε καταξιωμένους αλλά και νέους δημιουργούς σύγχρονων ομάδων χορού, θεάτρου και χοροθεάτρου από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Τα εργαστήρια και οι παραστάσεις του φετινού μας Φεστιβάλ θα μεταφερθούν εκτός των τειχών και θα φιλοξενηθούν σε υπαίθριους, δημόσιους και φυσικούς χώρους, δίνοντάς μας τη δυνατότητα να γνωρίσουμε και να αξιοποιήσουμε διαφορετικά σημεία του νησιού και συγχρόνως, να σας προσφέρουμε ένα ασφαλές, δροσερό, καλοκαιρινό περιβάλλον.

Σας περιμένουμε με χαρά στο επόμενο Φεστιβάλ μας!

Να σχεδιάσουμε μαζί τη διαδρομή του και να αφήσετε το δικό σας χνάρι στο νησί μας.

Φέτος, προσφέρονται δωρεάν:
–  Εργαστήριο δημιουργικού χορού και τραγουδιού για άτομα 65+  
–  Εργαστήριο δημιουργικού χορού για άτομα με και χωρίς κινητικές αναπηρίες
–  Dancing Dragons: Κινητικό μάθημα για παιδιά από 6-12 χρονών

Εισιτήρια παραστάσεων:
Σε βραδιά με μία παράσταση: 8€ κανονικό, 6€ μειωμένο*
*Συμμετέχοντες των Εργαστηρίων / Μαθητικό / Φοιτητικό / Κάτοχοι Κάρτας Ανεργίας (ΟΑΕΔ) & Πολυτέκνων (ΑΣΠΕ) & Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων/ ΑμεΑ  

 – Τα εισιτήρια για τις παραστάσεις του Φεστιβάλ διατίθενται μόνο σε ηλεκτρονική μορφή από την υπηρεσία ticketservices.gr
– Η προσέλευση στις εκδηλώσεις του Φεστιβάλ πρέπει να γίνεται 30 λεπτά πριν την έναρξη κάθε εκδήλωσης
– Στις προβολές και στις δωρεάν παραστάσεις του Φεστιβάλ θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας λόγω των περιορισμένων θέσεων, σύμφωνα με τα ισχύοντα μέτρα του Υπ. Υγείας και του ΥΠΠ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των εκδηλώσεων:

Preopening event:
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
9 ΙΟΥΛΙΟΥ
Χοροθέατρο Ακροποδητί
“Μια φορά κι ένα λιμάνι…” 60’
19:30, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού 

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΙΟΥΛΙΟΥ
Riccardo Buscarini
“Gift” (Eyelands) 20’
20:00, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού
ΔΩΡΕΑΝ

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΙΟΥΛΙΟΥ
Christine Daigle και Špela Vodeb
“Passing Swiftly” 20’
20:00, Γήπεδο Ποδοσφαίρου – Εκπαιδευτήρια Δελασαλ
ΔΩΡΕΑΝ

ΔΕΥΤΕΡΑ 12 ΙΟΥΛΙΟΥ
Ζωή Ευσταθίου
“Μέσα στο πλήρες, συναντάμε εμάς” 24’
22:00, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού

ΤΕΤΑΡΤΗ 14 ΙΟΥΛΙΟΥ
Βραδιά Προβολών
22:00, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού
ΔΩΡΕΑΝ

ΠΕΜΠΤΗ 15 ΙΟΥΛΙΟΥ
Prunelle Bry και Tristan Bénon
“Pièce de Poche” 30’
22:00, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού

ΣΑΒΒΑΤΟ 17 ΙΟΥΛΙΟΥ
Created a Monster (Briony O’Callaghan)
“Conspiracy of Orphans” 50’
21:30, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού

ΚΥΡΙΑΚΗ 18 ΙΟΥΛΙΟΥ
|Milan Herich
“A solo for Mr.Folk” 35’
21:30, Θέατρο Ευανθία Καΐρη

ΔΕΥΤΕΡΑ 19 ΙΟΥΛΙΟΥ
Χοροθέατρο Ακροποδητί
“Μια φορά κι ένα λιμάνι…”  60’
19:30, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού

ΤΡΙΤΗ 20 ΙΟΥΛΙΟΥ
Johanna Sofia Heusser
“Schnufe” 25’
22:30, Θέατρο Ευανθία Καΐρη

ΤΕΤΑΡΤΗ 21 ΙΟΥΛΙΟΥ
Νάγια Τ. Καρακώστα
“Discovering our Under/Pants” 30’
21:00, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού
ΔΩΡΕΑΝ

Βραδιά Προβολών
22:00, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Κτίριο Κορνηλάκη- Δενδρινού
ΔΩΡΕΑΝ

ΠΕΜΠΤΗ 22 ΙΟΥΛΙΟΥ
Μελαχρινός Βελέντζας
“Lemon- μια παράσταση ανάμεσα στην στεριά και τη θάλασσα” 70’
22:00, Ταρσανάς

Εργαστήρια του Φεστιβάλ:

RICCARDO BUSCARINI
Extending your individual vocabulary
1Ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (10-11/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
09:30 – 12:30, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

ΑΛΕΞΗΣ ΦΟΥΣΕΚΗΣ
Being Present
1Ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (10-11/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
13:00 – 15:00, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

ΟΜΗΡΟΣ ΠΑΧΑΤΟΥΡΙΔΗΣ
Ποντιακοί χοροί
1Ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (10-11/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
18:00 – 20:00, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ
Inside Out / Contemporary Ballet
1Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (12-16/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
09:30 – 11:30, ΠΑΡΚΟ ΑΝΩ ΜΑΝΝΑ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΡΥΖΑΚΗΣ
Εργαστήριο φωνητικής τεχνικής, έκφρασης και πολυφωνικού τραγουδιού
1Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (12-16/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
11:30 – 14:30, ΠΑΡΚΟ ΑΝΩ ΜΑΝΝΑ

LUCIO A. BAGLIVO
Sensitive memory
1Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (12-16/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
16:00 – 19:00, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

ΜΕΝΤΗ ΜΕΓΑ
Μαζί και αυτόνομα #2 Εργαστήριο δημιουργικού χορού για άτομα με και χωρίς κινητικές αναπηρίες
1Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (12-16/7) – 2,5 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
17:30 -20:00, 4ο δημοτικό σχολείο
ΔΩΡΕΑΝ

CHRISTINE DAIGLE ΚΑΙ ŠPELA VODEB
Icarian games: Τεχνική, έρευνα και κινητοποίηση Τεχνικές Τσίρκου
1Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (12-16/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
19:30 – 21:30, ΓΗΠΕΔΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

ΣΙΦΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΟΥΚΑΣ
Taiji Quan
2Ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (17-18/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
09:30 – 11:30, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

ΠΑΝΟΣ ΚΑΤΣΑΝΔΡΗΣ
Handstands Techniques
2Ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (17-18/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
12:00 – 14:00, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΓΥΡΑ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΙΚΗ ΑΒΔΕΛΟΠΟΥΛΟΥ
Απόσταση Στάση Ζωής
Εργαστήριο δημιουργικού χορού και τραγουδιού για άτομα 65 ετών και άνω
2Ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (17-18/7) – 2Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (19-20/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
10:00 – 13:00,
ΔΩΡΕΑΝ

ΒΙΒΗ ΚΑΠΠΑ
Εισαγωγή στον Αφρικάνικο χορό της Δυτικής Αφρικής
2Ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (17-18/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
18:00 – 21:00, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

ΒΙΒΙΑΝ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΥ
Movement Waves
2Ο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (17-18/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
18:30 – 20:30, ΘΑΛΑΣΣΑ

ΙΩΑΝΝΑ ΤΟΥΜΠΑΚΑΡΗ
Dancing Dragons
Κινητικό μάθημα για παιδιά από 6-12 χρονών
2Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (19-23/7) – 1 ΩΡΑ/ΜΕΡΑ
12:00 – 13:00, ΠΑΡΚΟ ΑΝΩ ΜΑΝΝΑ
ΔΩΡΕΑΝ

ΘΑΝΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ
Αυτοσχεδιαζόμενη Ακουστική Κίνηση
2Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (19-23/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
10:00 – 12:00, ΠΑΡΚΟ ΑΝΩ ΜΑΝΝΑ

ΑΡΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
Breaking the mould
2Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (19-23/7) – 2 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
16:30 – 18:30, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

MILAN HERICH
Passing Through (από τον David Zambrano)
2Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (19-23/7) – 3 ΩΡΕΣ/ΜΕΡΑ
19:00 – 22:00, ΓΗΠΕΔΟ – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΛΑΣΑΛ

ΜΕΛΑΧΡΙΝΟΣ ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ
Από την Ιδέα στην Πράξη
2Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (21/7) – 3 ΩΡΕΣ
18:00 – 21:00, ΤΑΡΣΑΝΑΣ


Για περισσότερες πληροφορίες μείνετε συντονισμένοι στην ιστοσελίδα μας & στη σελίδα μας στο facebook.

8th Akropoditi DanceFest 2021
10-23 Ιουλίου 2021
Διεθνές Φεστιβάλ Χορού και Χοροθεάτρου στη Σύρο
dancefest.akropoditi.com

Ηρώων Πολυτεχνείου 84
84100 Ερμούπολη, Σύρος
E-mail: akropoditidancefest@gmail.com
Τηλ.: : 22810-80690, 6944-771449, 6907-036785

close

Εγγραφείτε στο newsletter του ART.harbour

Δεν στέλνουμε spam! Διαβάστε την πολιτική απορρήτου μας για περισσότερες λεπτομέρειες.

Ποιητική Συλλογή ΣΤΙΓΜΕΣ Ελίζα Σουφλή Εκδόσεις ΛΙΜΑΝΙ

Εσύ τι λες;

Please enter your comment!
Please enter your name here